Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Propozycje zabaw dzieci z rodzicami Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej - część 3

Propozycje zabaw dzieci z rodzicami Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej - część 3

Relaks dla dzieci w wieku przedszkolnym (i nie tylko)

 

Relaks jest jednym ze sposobów na łagodzenie napięcia emocjonalnego i stresu. Trening relaksacyjny wzmacnia koncentrację uwagi, rozwija wyobraźnię, redukuje lęki i agresję, poprawia relacje. Ćwiczenia wyciszające nie powinny trwać długo - zależnie od ćwiczenia i możliwości dziecka. Staną się one bardziej atrakcyjne dla dziecka, gdy będziemy wykonywać je razem z nim.  

Zanim przejdzie się do ćwiczeń wyciszających należy upuścić energię, która aktualnie towarzyszy dziecku zgodnie z zasadą „do pełnego kosza nic już się nie zmieści".

 

Propozycje ćwiczeń uwalniających napięcie

 

Balon" Dziecko nabiera powietrze, potem tak jak balon wypuszczając powietrze syczy i biega po pomieszczeniu.

Lokomotywa" dziecko skacze lub biegnie przed siebie, udając lokomotywę. Sapie i gwiżdże, naśladując dźwięki parowozu.

Rakieta" Dziecko siedzi z rękami na stole. Rakieta startuje – bębnimy palcami, cicho brzęczymy, lekko tupiemy o podłogę. Rakieta leci coraz wyżej – coraz głośniejsze odgłosy. Lot ślizgowy –wyłączmy napęd – cisza. Napęd zostaje włączony, rakieta ląduje – odgłosy stają się bardzo ciche. 

 

Ćwiczenia wyciszające, relaksujące

 

Oddychanie z maskotką" dziecko kładzie się na plecach, na brzuchu kładziemy pluszową maskotkę. Dziecko obserwuje ruchy maskotki przy wdechu i wydechu „Jak ma na imię maskotka? Czujesz jak leży na Twoim brzuchu?... a teraz wciągnij powietrze tam, gdzie leży maskotka. Spójrz na nią, co się z nią dzieje?... myślisz, że się jej to podoba?... kołysz ją jeszcze przez jakiś czas, aby zasnęła podczas Twojego kołysania".

 

Masażyki Dziecko kładzie się na brzuchu, rodzic mówi wierszyk i wykonuje na plecach dziecka odpowiednie ruchy. Potem zamiana - dziecko wykonuje masażyki rodzicom.

Raz rybki w morzu brały ślub rysujemy na plecach dziecka faliste linie i tak chlupały: chlup, chlup, chlup lekko stukamy w nie rozluźnionymi dłońmi, a wtem wieloryb wielki wpadł masujemy całe plecy i całe towarzystwo zjadł mając rozpostarte dłonie ściągamy palce do środka.

Świeci słonko ruchy okrężne dłoni po pleckach, płynie rzeczka rysujemy palcem wężyki wzdłuż plecków, jest kładeczka przeszła pani na szpileczkach idziemy palcami jak w butach na obcasach, przeszły słonie ugniatamy powoli całymi dłońmi, pędzą konie galopujemy pięściami pada deszczyk opuszkami palców dotykamy po całych pleckach. przebiegł dreszczyk szybkie ruch ręki wzdłuż szyi.

 

Opowiadanie relaksacyjne

Mówimy do dziecka: „Połóż się wygodnie, tak żeby nic Ci nie przeszkadzało, oddychaj głęboko, powoli, tak spokojnie jak byś za chwilę miał zasnąć, zamknij oczy".

 

Bajki o pszczole Słoduszce. „Było lato, słońce mocno grzało. Pachniały kwiaty. Słoduszka od rana zbierała z kwiatów słodki nektar. Musiała bardzo szybko poruszać skrzydełkami. Poczuła zmęczenie. Ile to jeszcze kwiatów muszę odwiedzić? Zaczęła liczyć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10. Słoduszce zaczął się plątać język, położyła się wygodnie na dużym liściu, rozluźniła zmęczone nóżki i łapki, zamknęła oczy. Jej brzuszek zaczął spokojnie oddychać. Jak mi dobrze. Moja prawa łapka staje się coraz cięższa, nie chce mi się jej podnieść. Moja lewa łapka staje się leniwa, nie chce mi się jej podnieść. Tylko mój brzuch równiutko, spokojnie oddycha. Prawa noga z przyczepionym woreczkiem miodu staje się ciężka, coraz cięższa i cięższa. Lewa noga, też z woreczkiem miodu staje się ciężka. Nie chce mi się jej podnieść. Głowa jest tak wygodnie ułożona. Jestem spokojna, słyszę spokojną muzykę. Czuję jak słońce ogrzewa moje nogi i łapki. Jest mi coraz cieplej. Jestem spokojna. Czuję się bezpiecznie. Ogarnia mnie senność. Zasypiam, zasypiam, zasypia


Ostatnie chwile dnia przed zaśnięciem warto jest poświęcić na omówienie z dzieckiem wydarzeń z minionego dnia, podzielenie się wrażeniami. Ważne jest zakończenie tej rozmowy na przyjemnych wydarzeniach. Także rodzic może opowiedzieć dziecku o swoim dniu (stosownie do wieku dziecka) – buduje to wzajemne zaufaniem, zrozumienie.

  Opracowała: Bożena Brucka (PPP-P Olesno)

 

 

Data dodania: 2020-04-19 17:21:26
Data edycji: 2020-04-19 17:25:57
Ilość wyświetleń: 395

Publiczne Przedszkole nr 3 z Oddziałem Integracyjnym

w Oleśnie „Bajkowa Trójeczka"

Cytat
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej