Wiosenne zabawy i inspiracje - Publiczne przedszkole nr 3 z Oddziałem integracyjnym w Oleśnie

Wiosenne zabawy i inspiracje

Drodzy Rodzice!
Nie zapominajmy o aktywnoÅ›ci plastycznej, senso-motorycznej  dzieci, która ma ogromny wpÅ‚yw na ich rozwój.

ZajÄ™cia/zabawy plastyczne oraz senso-motoryczne pozwalajÄ… dzieciom na ćwiczenia zdolnoÅ›ci manualnych, rozwijajÄ… koordynacjÄ™ wzrokowo-ruchowÄ…, która pozwala na Å›wiadome i kontrolowane zarzÄ…dzanie ruchami ciaÅ‚a. Dzieci uczÄ… siÄ™ posÅ‚ugiwać narzÄ™dziami, przedmiotami, poznajÄ… nowe pojÄ™cia, rzeczy. UczÄ… siÄ™ wykorzystywać je w różnym twórczo celu. RozwijajÄ… także zmysÅ‚ dotyku, trenujÄ… koordynacjÄ™ dÅ‚oni, uczÄ… siÄ™ delikatnoÅ›ci.

Przedstawiamy Wam, kolejnÄ… część prostych zabaw i zadaÅ„, które warto wykorzystać w domu.

1. MASA SOLNA

Ciasto z mÄ…ki i wody może być punktem wyjÅ›cia do lepienia różnych figurek, literek, ksztaÅ‚tów. Można je malować czy też ozdabiać.
Najlepsza masa solna powstaje wedÅ‚ug takich proporcji:

• 1 miarka soli (drobnoziarnistej)
  • 1miarka mÄ…ki
  • 1/2 miarki wody

2. ŚCIEŻKA SENSORYCZNA

Åšcieżka sensoryczna jest specjalnie uÅ‚ożonym torem do pokonania dla dzieci. By pobudzać receptory dotykowe znajdujÄ…ce siÄ™ w stopie lub dÅ‚oniach powinna być wykonana z różnego rodzaju faktur lub elementów. SprawdzÄ… siÄ™ tutaj:

• materiaÅ‚y o różnej fakturze, gruboÅ›ci, wielkoÅ›ci. DostÄ™pne w najbliższym otoczeniu: klocki, papier różnego rodzaju, koc, kamyczki, liÅ›cie, kasztany, żoÅ‚Ä™dzie, szyszki, muszle.
  • produkty spożywcze: groch, ryż, kasza, makaron o różnym ksztaÅ‚cie, cukier, ziarna kawy.
  • inne: wata, miÄ™kkie pompony, folia bÄ…belkowa lub aluminiowa, sznurki, rzepy, Å›cinki tkanin, wytÅ‚aczanki po jajkach.

Po ścieżce najlepiej chodzić na boso :)

ŹródÅ‚o zdjÄ™cia: naszebabelkowo.pl

3. WIOSENNE KWIATY/ ŻONKILE Z PAPILOTEK

Å»onkile z papilotek to prosty pomysÅ‚ na pracÄ™ plastyczna. Do wykonania pracy potrzebna jest kartka papieru, dwie żóÅ‚te papilotki (bÄ…dź inne, które posÅ‚óżą za inne kwiaty), kawaÅ‚ek żóÅ‚tej i zielonej bibuÅ‚y, nożyczki i klej.

Z dwóch papilotek wycinamy ksztaÅ‚t kwiatu żonkila, z bibuÅ‚y skrÄ™camy Å‚odygi i wycinamy trawÄ™ oraz liÅ›cie, a na koniec przyklejamy wszystko na kratkÄ™.

4. PAPIEROWE KWIATY CD.

5. UPRAWA ROÅšLIN
Nic tak nie pozwala poczuć, że wiosna jest już z nami, jak obserwacja budzÄ…cej siÄ™ do życia przyrody. Pierwsze listki, pÄ…czki, kieÅ‚ki i rozwijajÄ…ce siÄ™ każdego dnia kwiaty sprawiajÄ…, że czujemy wiosnÄ™. Dlatego zachÄ™camy Was do stworzenia na oknie mini ogródka.
Dzieci mogą samodzielnie (przy pomocy dorosłego) posadzić i obserwować wzrost np:

• fasola
  • rzeżucha
  • sÅ‚onecznik
  • groch
  • zboża (pszenica, żyto, owies) - idealne do wykorzystania na wielkanocne ozdoby
  • cebula
  • rzodkiewka
  • oraz różnego rodzaju kwiaty

6. MÄ„CZNE TABLICZKI

Czy przy zabawie mąką zawsze musi być biało? Nie! :)

Tworząc mączne tabliczki należy zmieszać mąkę z małą ilości wody, tak by powastała gęsta masa.
"Papkę" wkładamy do woreczka strunowego, bądź koszulki na dokumenty i dla bezpieczeństwa zaklejamy taśmą.
TabliczkÄ™ można wykorzystać do ćwiczeÅ„ grafomotorycznych (rodzic rysuje literÄ™, cyfrÄ™, bÄ…dź symbol, np sÅ‚oÅ„ce na kartce, a dziecko odzwierciedla na tabliczce), jak i swobodnej ekspresji dzieci.

Nie zapominajmy, że bardzo cenionym ćwiczeniem grafomotorycznym jest "pisanie" w czystej mÄ…ce, bÄ…dź innych sypkich produktach. Na tackÄ™ wysypujemy cieÅ„kÄ… warstwe np. mÄ…ki, a nastÄ™pnie palcem "piszemy", odtwarzamy wzory.

UWAGA!
Zabawy sensomotoryczne oraz plastyczne warto poÅ‚Ä…czyć z muzykÄ… klasycznÄ….

Idealny na tÄ™ porÄ™ roku jest oczywiÅ›cie utwór Antonio Vivaldi "Wiosna"

7. MOTYLKOWE BRANSOLETKI

Bransoletki dzieci mogÄ… wykonać samodzielnie, rodzice powinni pomóc przy naciÄ™ciu, żeby praca dzieci nie poszÅ‚a na marne.

Najlepiej wykorzystać papier techniczny.
Dodatkowo przesyÅ‚am szablon z stworkami.

ŹródÅ‚o: pinterest.com

Å»yczymy miÅ‚ej pracy z dziećmi!

Data dodania: 2020-03-30 12:17:22
Data edycji: 2020-03-30 12:30:52

w OleÅ›nie „Bajkowa Trójeczka"