Propozycje zabaw dzieci z rodzicami z Publicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej

Propozycje zabaw, ćwiczeń dzieci z rodzicami:

Dzieci wybierają z różnych swoich fotografii taką, na której najbardziej się sobie podoba. Pytamy: Opowiedz coś o sobie na tej fotografii. Inna wersja ćwiczenia wybierz z fotografii przedszkolnych takie gdzie się dobrze bawiłeś, byli przy tobie twoi najlepsi koledzy, etc. Opowiedz cos o sobie na tej fotografii.

Wyobraź sobie swoją rodzinę jako rower. Każdy członek Twojej rodziny jest jakąś częścią. Jaki to jest rower? Opowiedz.

Ważne rzeczy. Dajemy dziecku schematyczny rysunek domu i mówimy: To jest nasz dom, narysuj w nim wszystkie rzeczy, które są ważne dla Ciebie, które lubisz.

Balonowy tenis. Każde dziecko potrzebuje ”rakiety” do tenisa. Może to być packa na muchy, drewniana łyżka, rolka po papierze toaletowym, itp. Trzeba odbijać nadmuchany balon do rodzeństwa, rodziców lub samemu. Można na balonie namalować śmieszne twarze, ozdoby.

Głośno – cicho. Chętny (rodzić/dziecko) wychodzi z pokoju. W tym czasie wybrana osoba chowa przedmiot. W poszukiwaniu tej rzeczy pomagają wszyscy stukając o podłogę lub o blat stołu – cicho (przedmiot daleko schowany), głośno (jest on coraz bliżej).

Sztafeta zapałek (patyczki, łatki/szmatki, pacynki) dzieci przekazują sobie przedmioty przy pomocy klamerek (szczypiec, pęsety ). Jeżeli rodzina jest liczna można zrobić rywalizację na dwie grupy.

Pusta szklanka. Na stole jest 4-6 szklanek napełnione różną ilością wody. Jedna z nich jest pusta. Prowadzący uderza łyżką/widelcem po kolei w szklanki, na końcu uderza w pustą, by dzieci mogły łatwo zapamiętać jej dźwięk. Potem dzieci zamykają oczy, prowadzący uderza w szklankę w różnej kolejności. Jeśli dziecko uważa, że słyszy dźwięk pustej szklanki, podnosi rękę.

Dmuchane waciki. Dzieci siedzą wokół pętli, w której znajdują się waciki,/piórka. Zadanie polega na tym, aby przekazywać sobie waciki przez dmuchanie – tak, by nie wydmuchać go poza obręcz.

Papierowe kule. Dzieci robią kule ze starych zużytych gazet. Można nimi rzucać jak piłką. II wersja „walka” na kule (będzie trochę więcej bałaganuJ).

Dotknij. Dzieci spacerując maja dotknąć wszystkie przedmioty spełniające określony warunek, np. są czerwone, zielone, okrągłe, itp .

Kran - liczymy krople (można zastąpić wodę - spinaczem, delikatnym przedmiotem). Dzieci mają zamknięte oczy, prowadzący odkręca powoli kran, aż zaczną z niego spadać krople. Dziecko liczy je w myślach. Po maksymalnie 20 kroplach kran jest zakręcony. Dziecko otwiera oczy i podaje liczbę policzonych kropli.

Miłej zabawy!

Data dodania: 2020-04-04 12:13:52